Bizimle İletişime Geçin!

Başkent Magazin

Başkent Magazin

MEHMET TURGUT İLE ÖZEL RÖPORTAJ

Mehmet Turgut Özel Röportajı

MAGAZİN

MEHMET TURGUT İLE ÖZEL RÖPORTAJ

Mehmet Turgut Özel Röportajı

Mehmet Turgut Özel Röportajı

Çektiği fotoğraflar ve manipüle ustalığı ile olay yaratan ünlü fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut ile Başkent Magazin takipçileri için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İşte ünlüleri hiç görmediğiniz hallere büründüren Mehmet Turgut…

Fotoğraf çekmeye ne zaman ve nasıl başladınız?

Mehmet Turgut : Bir Turgut ailesi üyesiyseniz fotoğrafçılık bilmek zorundasınızdır. Bu bir aile geleneği ve kuralıdır. Ailede birçok farklı meslek yapan birey var ama herkes iyi de bir fotoğrafçı. Başlarda, 7-17 yaş arasında fotoğrafla ilgili bir şey yapmayı düşünmüyor hatta sevmiyordum. Ama zaman içerisinde fotoğraf benim bir parçam, hatta ‘ben’ haline geldi.

-Geçtiğimiz yıl yayın hayatına başlayan ’46 Magazine’ in yaratıcı yönetmenliğini üstlenip tabuları alt üst eden fotoğraflarınız ile büyük sükse yarattınız. Ünlüleri hiç görmediğimiz karakterlere büründürmek nasıl bir duygu?

Mehmet Turgut : Ben her insanın içinde kolay kolay dışarı çıkarılamayan bir taraf olduğunu düşünüyorum. Sanırım benim yaptığım kostüm giydirip kılık değiştirmek değil, bunu dışarıya çıkarmak.

-Portföyünüzde birçok ünlü isim yer alıyor. Bu isimlerle çalışmak oldukça zor olmalı ancak siz bunun üstesinden gelmeyi başarıyorsunuz. Onlara nasıl bir ruh haliyle poz verdiriyorsunuz? Çalışırken eğlendirerek mi? Yoksa ciddi bir çalışma ortamı yaratarak mı?

Mehmet Turgut : Diş çeker gibi fotoğraf çekmiyorum. İşime tabii ki çok saygı duyuyorum. Ama bu işin içindeki eğlenceli tarafları ve fotoğraf çekerken eğlenebilmeyi çözdüğümü düşünüyorum. Bu da doğal olarak fotoğrafını çektiğim insana yansıyor.

-Başkent Magazin ziyaretçileri ile unutamayacağınız bir çekim anınızı paylaşır mısınız?

Mehmet Turgut : Bir gece Ankara’daki stüdyomdaydım. Arkadaşım -aynı zamanda bana modellik yapan- Samet’le tekilayı biraz fazla kaçırmışız. Sabaha kadar fotoğraf çektik, fotoğrafları çekerken bu fotoğrafların yeni bir başlangıç olduğunu, fotoğraf sanatında yeni bir çığır açtığımı düşünüyordum. Sabah heyecanla bilgisayarımı açıp fotoğraflara baktığımda bir tane bile düzgün fotoğraf olmadığını gördüm.

-Oldukça ilginç bir anı olmuş, peki takipçisi olduğunuz fotoğraf sanatçıları var mı?

Mehmet Turgut : Jan Saudek. Çünkü Saudek fotoğrafçılık hayatına başladığında benim başıma gelenlerle benzer olaylar yaşamış. Tanıdığım en korkusuz fotoğrafçı. Benim fotoğrafımı çekmesini isterdim.

-Mehmet Turgut’un bundan sonraki hedefleri neler? Hangi tarz projeler bizleri bekliyor?

Mehmet Turgut : Hedeflerim yok ama projelerim var. Çok yakında editörlüğünü Yekta Kopan’ın yaptığı 30 isimli bir kitabım çıkıyor. Kitabın çıkmasıyla birlikte zaten her sene yaptığım fotoğraf seminerlerine yenilerini ekleyeceğim. Uzun vadede dans fotoğrafları üzerine de bir sergi yapmayı planlıyorum.

-Son olarak fotoğraf çekmeye yeni başlayan ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen ziyaretçilerimiz için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Mehmet Turgut : Bu işi gerçekten yapmak isteyenler başka hiçbir şey yapmamalı ve özel hayatlarından gerçekten fedakarlık etmeliler. Hem beyninizi hem de vücudunuzu yormaya hazır olun…

Röportaj: Çağatay Aytaç

İşte Mehmet Turgut’un Hayranlık Uyandıran O Fotoğrafları:

Continue Reading
Bu haberi yorumlayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

Facebook

To Top