Bizimle İletişime Geçin!

Başkent Magazin

Başkent Magazin

Nescafenin zararları nelerdir? Nescafe zararlı mıdır?

BLOGMAG

Nescafenin zararları nelerdir? Nescafe zararlı mıdır?

Markası ne olursa olsun nescafe veya diğer bir adıyla hızlı demlenmiş kahvenin olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkileri vardır. Nescafenin zararları aslında kafein içeriğinden kaynaklanmaktadır. Nescafenin az tüketiminin olumlu sağlık etkilerini gösteren birçok çalışma var. Çalışmaların gösterdiği olumlu etkiler arasında diyabet, Parkinson hastalığı, demans, felç, kalp ritmi sorunları gibi risklerin azaltılması yer alıyor. Nescafe antioksidanlar açısından da zengindir.

NESCAFE ZARARLI MIDIR? GÜNDE KAÇ BARDAK İÇİLMELİ?

Ancak şunu unutmamak gerekir ki kafeinin de kan basıncını yükseltmek, uykusuzluk, hazımsızlık, vb. gibi bazı olumsuz etkileri vardır. Yani her şeyde olduğu gibi az nescafe içmek sağlığın anahtarıdır. Orta derecede nescafe tüketimi, yani günde 2-3 bardak kadar tüketim genel olarak normal sayılır.

Nescafe genel olarak çok sağlıklı görünebilir. Çünkü antioksidanlarla yüklüdür ve birçok çalışma, nescafe içenlerin ciddi bir hastalığa yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Metabolizmayı anında hızlandırır ve böylelikle termojenik etki kilo kaybına yardımcı olur. Kahve içenlerin daha uzun yaşadığını gösteren bazı büyük çalışmalar bile var.

TOKSİN İÇERİĞİ NESCAFENİN ZARARLARI ARASINDA

Ancak mikotoksinler adı verilen nescafe içerisindeki potansiyel olarak zararlı kimyasallar hakkında dikkatli olmak gerekir. Bazıları, piyasada bulunan birçok nescafenin bu toksinlerle kirlendiğini, bunun daha iyi performans göstermesi ve daha yüksek bir hastalık riskine sahip olmalarına neden olduğunu iddia ediyor. Örneğin nescafede, normal demlenmiş kahveden daha fazla mikotoksin olduğu söyleniyor. Bu durum göz önüne alındığında, taze demlenmiş kahve her zaman nescafeden daha iyidir. Taze kahve demlemek evde, bazı hazırlıklar, ekipman ve biraz da zaman gerektirir. Sadece su kaynatmayı tercih edip etmemek de sizin elinizde.

KOLESTEROLÜ OLANLAR DİKKAT!

Harvard Halk Sağlığı Okulu Beslenme Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapan Dr. Rob Van Dam’a göre, bir kahve makinesinde veya cezvede yapılan Türk kahvesinde bulunan kahve miktarına göre çok daha az kahve içeriyor nescafe. Otomatik bir kahve makinesinde hazırlanan hazır kahve ve filtre kahve, çok az miktarda cafestol içerir. Cafestol, kolesterolü yükseltebilen bir maddedir. Zaten yüksek kolesterolünüz veya ailenizde kalp hastalığı varsa, sizin için nescafe diğer kahvelerden daha iyi bir seçim olabilir.

Continue Reading
Bu haberi yorumlayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

Facebook

To Top